רוש לוגו

האם NLP יכולה לסייע בהתמודדות עם מחלות?

NLP אלה ראשי התיבות של Neuro-Linguistic Programming – שזוהי שיטה שמתבססת על טכניקות של תפיסה, התנהגות ותקשורת על מנת לאפשר לאנשים לשנות בצורה קלה ויעילה יותר את מחשבותיהם ואת התנהגותם. זהו מכלול של כלים וגישות שמסייעים להשגת תוצאות רצויות בחיינו.

שיטת ה- NLP יוסדה ופותחה ע"י ד"ר ריצ'רד בנדלר ופרופ' ג'ון גרינדר, שהאמינו שניתן לזהות וללמוד דפוסי התנהגות וחשיבה של אנשים המצליחים בתחומם במטרה ללמד אחרים את אותן התבניות והדפוסים. הם התמקדו בעיקר במטפלים מצליחים, מדענים ואנשים בעלי הישגים יוצאי דופן, על מנת להבין מה הביא אותם להצלחתם. על פי גישתם, כל הצלחה ניתן לחקור, לפרק לגורמים ולשכפל. למרות העדר מחקרים מדעיים אמפיריים בתחום התומכים בשיטת NLP, בנדלר וגרינדר פרסמו שני ספרים בתחום, The Structure of Magic I and II, ומשם השיטה החלה לתפוס תאוצה.

תחום ה-NLP עוסק במגוון רחב של נושאים, שמרביתם ברי יישום ויכולים לסייע לכל המעוניין בשינוי חיובי בחוויית החיים שלו. בין הנושאים הללו: חקר המצוינות והחוויה הסובייקטיבית, חקר מבנה החשיבה, מהי תפיסת המציאות של האדם דרך מערכת החושים והתפיסות הפנימיות שלו, טכניקות שיכולות להיות מהירות ויעילות לשינוי דפוסי תגובה והתנהגות, טכניקות לשחרור דפוסים כפייתיים כגון, עישון, אכילה, דאגנות יתר, שחרור רגשות שליליים, שחרור אמונות מגבילות, טיפול בפחדים ועוד. באמצעות השיטה הזו ניתן להבין כיצד המוח קולט גירויים מהסביבה, מעבד ומאחסן אותם וכיצד ניתן ליצור הצלחה באמצעות שימוש בדפוסי שפה והתנהגות וניתוב נוירולוגי מחודש. שיטות ה-NLP יכולות להעניק לנו כלים פרקטיים לניהול רגשות, שינוי דפוסי התנהגות שליליים, לסייע בפיתוח מיומנויות תקשורת אפקטיבית, הצבת והשגת מטרות ועוד. 

דוגמה לאחד הכלים החשובים בארגז הכלים של NLP היא " re-framing –מסגור מחדש" – היכולת לשנות את נקודת המבט שלנו על אירוע מסוים. כאשר המטרה להפנות מיקוד ליתרונות ולרווחים שישנם במצב/אירוע מסוים ,שאחרת עלול להיתפס כשלילי. זוהי מיומנות חשובה ליצירת שינוי שיכול להוביל לרוגע, השלמה, קבלה ועוד. למשל: אם אני צריכה לעלות לקומה 4 ללא מעלית אני יכולה להתייאש ולהרגיש חסרת אנרגיה לפעולה זו, אך אם אפעיל "מסגור מחדש" אוכל לראות בכך הזדמנות. הזדמנות להפעיל שרירים ולהתאמן, להגיע ליעד צעדים/מדרגות יומי, להצליח במשהו שבדרך כלל קשה לי – וכך לראות בעצם יתרון על פני החיסרון, להפוך את הקערה על פיה ולצאת מהסיטואציה עם הרגשה טובה של הישג (פסיכולוגיה חיובית). כל מה שנדרש מאתנו בכל סיטואציה שאנחנו עלולים לפרש כשלילית הוא לשאול את עצמינו שאלה: "איזו משמעות אחרת יכולה להיות לאירוע הזה?" ולענות לעצמינו על השאלה הזו. במהרה נגלה שלכל מצב/אירוע/התנהגות יכולים להתקיים בו זמנית מספר משמעויות ואם רק נבחר במשמעות החיובית עבורנו כל ההרגשה שלנו עשויה להשתנות לטובה. באותה הצורה נוכל גם להביא לשינוי בהקשר שבו מתקיים תוכן מסוים, באמצעות שאלה: "באיזה הקשר התנהגות או המצב הזה יכול להיות אפקטיבי או חיובי?" כי אחת מהנחות היסוד גורסת שכל התנהגות יכולה להיות יעילה במצבים מסוימים. לדוגמא: לגבי תכונת עקשנות, ניתן לשנות משמעות "הוא לא עקשן, הוא יודע מה הוא רוצה" ויתרה מכך במצבים מסוימים ניתן לתת לזה הקשר חיובי: "הוא יתעקש על מנת שיהיה טוב לכולנו".

טכניקות נוספות בארגז הכלים של NLP מאפשרות לתמוך במגוון מצבים בתחום הנפש, כגון טראומות, פוביות וחרדות ומטפלים מנוסים משתמשים בהן על מנת לנסות ולסייע למטופלים שלהם.

האם NLP זוהי שיטה יעילה לטיפול במחלות? 

הקביעה בסוגיית יעילות שיטת ה-NLP במחלות מאוד מאתגרת ממספר סיבות. ראשית, NLP לא נחקרה בצורה מדעית מבוקרת ו/או מעמיקה בניגוד לענפים טיפוליים תומכים מבוססים יותר, כגון CBT (Cognitive behavioral therapy). בנוסף, לא קיים פיקוח רשמי ולכן טענות בנוגע ליעילותה יכולות להיות נקודתיות.

בנוסף, מחקרים מדעיים מועטים שהתפרסמו בנושא NLP הראו תוצאות מנוגדות. חלק מהמאמרים הראו תועלת ושיפור באיכות החיים בעקבות טיפול NLP. לעומת זאת, אחרים לא הדגימו יעילות מובהקת של NLP בטיפול במצבי חולי שונים, זאת על בסיס נתונים מוגבל של מחקרים מעטים שהתבצעו בתחום NLP. 

למרות, שאין עדות מספקת שתומכת ביעילותה של שיטת ה-NLP, ועדיין נדרש מחקר בתחום זה, השיטה הפכה למאוד פופולרית, היות ומספקת כלים פשוטים יחסית ופרקטיים שמאפשרים לכל אחד ליישם אפילו את חלקם ולהיות אחראי לשיפור בחוויית החיים שלו. 

 

הכותבת הינה עובדת של חברת רוש

ד"ר אלה בוז'ור
האם NLP יכולה לסייע בהתמודדות עם מחלות?
<

ROCHE MUSIC

מוסיקה יכולה להרגיע אותנו, לעורר רגשות ולפעמים אפילו לעורר זיכרונות. היא משפרת את הזיכרון, את יכולת התקשורת והביטוי, ומסייעת לשיקום הגופני. מוסיקה יכולה להפחית מתחים, לשמח ולעורר תקווה ולתרום לתחושת אנרגיה חיובית. כך, למוזיקה היכולת להשפיע לטובה על איכות החיים.

אתם מוזמנים ליהנות כאן ממוסיקה לפי טעמכם.

רוש מושיטה בספוטיפיי

אתם מוזמנים ליהנות כאן ממוסיקה לפי טעמכם.

שירי תקווה
מצב רוח טוב
הרופאים ממליצים
מוזיקה עברית
מוזיקה לועזית
בודק...