רוש לוגו

טיול נגיש: ממשית

ביקור בגן לאומי ממשית, יש לכתוב ב-WAZE גן לאומי ממשית

משך הטיול: כשעתיים

מסלול: קל ונגיש

 

לפני כ-1300 שנים, באה אל קיצה פרשה אנושית מרתקת ושמה – הנבטים. הנבטים היו נוודים, שהתנזרו מיין והכירו את המדבר וסודותיו. המדבר שהפחיד אחרים היה ביתם. בורות מים שכרו והוסתרו על ידם, פזורים עד היום ברחבי הנגב. הם היו זקוקים להם עבור שיירות הגמלים שהובילו בשמים, תבלינים וקטורות מתימן, דרך המדבר אל נמלי הים התיכון. "דרך הבשמים" אשר חלקה עבר בנגב, הפכה להכנסה מניבה והנבטים הצליחו להתעשר אך שמרו על אורח חיים נוודי. את פטרה, שכיום בירדן, הקימו כדי שתשמש בית קברות מפואר למלכיהם. עם התחזקותה של האימפריה הרומית והתרחבות שיתופי הפעולה של הנבטים עמה, השתנה אט אט אורח חייהם והם החלו להתבסס בערים שבנגב - עבדת, שבטה, חלוצה וממשית.

בערים הללו ניתן לראות את השינוי שהתחולל באורח חייהם – הימים בהם הנבטים לא בנו בתים, לא זרעו זרע, לא נטעו עצים ולא שתו יין חלפו. את האוהלים החליפו בתים מרשימים, הם החלו לטעת כרמי ענבים ולייצר יין, השביחו את סוסיהם ויצרו את הגזע של הסוס הערבי המפורסם. ניתן לראות באתר את אורוות הסוסים היפה והמרשימה ביותר שהשתמרה מימי הנבטים, את ארמון המושל המפואר, שוק שהיה תוסס ומלא חיים, בריכה ציבורית ובית מרחץ המעידים על תרבות נהנתנית שאימצו ועל ניצול כשרונם באגירת מים.

בכל ערי הנבטים אפשר לראות כנסייה, ואף יותר מאחת – עדות לכך שהנבטים לא רק אמצו את אורח החיים האחר אלא את דת האימפריה הרומית, כשזו התנצרה. כך הלכה ונעלמה מן העולם תרבות מופלאה ומרתקת.

כל המידע הנמסר בעמוד זה הינו בגדר מידע כללי בלבד. השימוש במידע הוא על דעת ובאחרויותו הבלעדית של המטייל בלבד. באחריות המטייל בלבד לבדוק מראש, כולל מול הגופים המוסמכים האם מסלול הטיול מתאים לאופי ולזהות המטייל/מטיילים, למזג האוויר, ולמכשולים ועוד.

מרטין שטיין | מדריך טיולים מוסמך
טיול נגיש: ממשית
<

ROCHE MUSIC

מוסיקה יכולה להרגיע אותנו, לעורר רגשות ולפעמים אפילו לעורר זיכרונות. היא משפרת את הזיכרון, את יכולת התקשורת והביטוי, ומסייעת לשיקום הגופני. מוסיקה יכולה להפחית מתחים, לשמח ולעורר תקווה ולתרום לתחושת אנרגיה חיובית. כך, למוזיקה היכולת להשפיע לטובה על איכות החיים.

אתם מוזמנים ליהנות כאן ממוסיקה לפי טעמכם.

רוש מושיטה בספוטיפיי

אתם מוזמנים ליהנות כאן ממוסיקה לפי טעמכם.

שירי תקווה
מצב רוח טוב
הרופאים ממליצים
מוזיקה עברית
מוזיקה לועזית
בודק...